Ovi-Zsaru program

A program kidolgozásának gondolata három éve vetődött fel a Fejér megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztályán, s ezzel együtt megkezdődött egy kísérleti programcsomag kidolgozása. Alapkoncepcióját az akkor 15 éve működő D.A.D.A. program alsós tananyaga adta. A legfőbb szempont az volt, hogy Rendőrség a gyermekek életkori sajátosságait figyelembe véve, olyan prevenciós anyaggal bővítse gyermekvédelmi programjainak repertoárját, amelynek segítségével hatékonyan tud a legkisebbeknek is információt átadni, magatartásukat a biztonság irányába formálni. A programot kidolgozó rendőrök folyamatosan konzultáltak óvoda pedagógusokkal, szülőkkel s nem utolsó sorban támaszkodtak saját tapasztalataikra is. A foglalkozások több témakörre koncentrálódnak, például a gyógyszerek- maró hatású szerek használatára, idegenekkel kapcsolatos viselkedésre és a biztonságos közlekedésre is.

A program ugyan rendőri, szellemében hordozza születése sajátosságait, de nem kívánja átvenni az óvónők szerepkörét. Egyenruhás rendőr megy el az első óvodai foglalkozásra bemutatkozni, beszélgetni és egy kicsit játszani a gyerekekkel. Mindeközben esik szó a programba foglalt egy-egy érdekes témakörről és bemutatja az óvoda állandóan jelenlévő rendőrét RENDŐR ROBIT, aki egy kesztyűbáb. Az Ő segítségével és az óvónőnők szakértelmével meg lehet beszélni mindazokat az élethelyzeteket, amelyek a kicsiket biztonságuk szempontjából foglalkoztatják. ROBI partnere a csínytevő ROSSZCSONT RICSI, aki néha-néha rossz úton jár és talán alkalmanként bajba is kerül. RICSI szívesen kölcsönadja személyiségét bármelyik 5 évesnek, hogy bőrébe bújva szabadabban előadhassa az őt bántó történéseket. A két báb segítségével és az óvónők tapasztalatával, valamint a program során számukra átadott ismeretekkel még a kényesebb helyzeteket is játékkal lehet feldolgozni. A programnak természetesen vannak ajánlott témakörei, csatlakoznak hozzá színezők, látványelemek, de az óvodás csoport életében jelen lévő bábokat bármely játékba be lehet vonni a lehetőségeknek csak a képzelet szabhat határt.

http://www.police.hu/hu/hirek-es-informaciok/bunmegelozes/ifjusagvedelem/ovi-zsaru-maglodon